Huragan „Patrycja”

No i na szczęście obyło się na strachu, przynajmniej w naszym przypadku.

Od czwartku po południu zaczęły sie ostrzeżenia o mega huraganie, który miał nas nawiedzić w piątek po południu i odwołano piątkowe lekcje w szkołach. Tak więc wróciłam do pracy na jeden dzień i znów miałam „wolne”. Odebraliśmy Sol i Kasię ze żłobka i pojechaliśmy na tacos, bo nie miałam czasu przygotować obiadu dzień wcześniej. I byliśmy spokojni.

Huragan
Huragan „Patricia”

Panika zaczęła się w piątek, jak wszystkie media zaczęły trąbić o rozmiarach katastrofy, jaką miała spowodować „Patrycja” i gdy zobaczyliśmy ludzi w panice wykupujących wszystko ze sklepów. Luis już nie wpuszczono do marketu, bo tyle było ludzi w środku. Na dodatek, zaczęto mówić, że o 14:00 wyłączą nam prąd, więc wszystko było na gwałt. Przyjechał do nas teść, bo mieszka tuż przy plaży i 12-sto metrowych fal by jego auto nie przeżyło. 😉 Z Luisem zaczęli przygotowywanie domu. Zdjęliśmy wszysto z tarasu na dachu, łącznie z ciężkimi doniczkami, bo jak auto miał wiatr podnosić, to doniczki tym bardziej. Meble i donice z patio z basenem, też zawędrowały do środka. Książki wyjęliśmy z półek przy podłodze a na wszystkie okna została przyklejona taśma na krzyż. Nasz dom jest porządnie zbudowany, więc tak strasznie by nie było, ale woda by się pewnie wlała do środka.

A tak chronią okna przy plaży.
A tak chronią okna przy plaży.
To nie nasz dom, ale tak się przykleja taśmę na okna, żeby ochronić przed silnym wiatrem.
To nie nasz dom, ale tak się przykleja taśmę na okna, żeby ochronić przed silnym wiatrem.

Koniec końców, huragan uderzył jakieś 150km na południe i ominął nas za górami, więc do nas nawet deszcz nie dotarł. Inne rejony ucierpiały, ale nie tak bardzo, jak się obawiano.

W sobotę w Puerto Vallarta wszyscy wyszli na spacery, na dodatek zelżały upały, więc dawno tyle ludzi nie było na zewnątrz w ciągu dnia. A dzisiaj dzień, jak co dzień i tylko organizujemy w szkole zbiórkę żywności i innych produktów dla terenów, które nie miały tyle szczęścia co my.

Puerto Vallarta w sobotę rano.
Puerto Vallarta w sobotę rano.

Puerto Vallarta ogólnie ma bardzo korzystne położenie geograficzne jeśli chodzi o wszelkiego typu huragany, gdyż leży w zatoce pół zamkniętej i pod kątem, który utrudnia wejście huraganowi. Na dodatek, od tyłu są gówy, Sierra Madre, które chronią nas z drugiej strony. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na wybrzeżu od strony Oceanu Spokojnego.

Sierra Madre, góry, które chronią Puerto Vallarta od tyłu.
Sierra Madre, góry, które chronią Puerto Vallarta od tyłu.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s